×

Що ж таке рубель?

Що ж таке рубель?

Рубель — це вузька дерев’яна дошка з ручкою і поперечними зарубками для качання білизни — своєрідного «прасування».

Рубель  був у кожної господині. Він мав вигляд продовгуватого бруска із зарубками і виточеною ручкою. Разом з качалкою його використовували, щоб попрасувати (викачати) білизну в той час, коли ще не було прасок.

Випрану сорочку чи рушник намотували на качалку й рублем із “зубами” прокачували, доки полотно аж блищало. На одежі зникали зморшки, ставала ніби випрасувана.

– Рубель був у кожного  вдома свій, – розповідає 83-річна Ганна Левченко. – З берези рубель виходив кращий, міг і 10 років прослужити, вербовий коловся раніше.

Одяг  “качали” на землі – помості з дощок коло печі. На ньому ж спали та їли.

– Нас 10 було в мами. Качали тільки дівчата. Але спершу мати вчили шить і прясти, сапати, а качать – то таке, самі мимоходом вчилися. Це одна з найлегших робіт. Почиргикав сорочку чи підштанники на одну сторону, на другу, склав акуратненько і – на припічок. Воно не дуже було що й гладить. Мати казали: “Штани одні, а сорочок ще й менше”. Якась хусточка, спідничка, сорочечка  одна – й та на мені.

Якщо людина виходила в непокачаному одязі, ніхто на те не зважав.

– Сміялися з драного й грязного. А що некачане, – то таке. Більше дивилися на те, що в полах вишите.

Українські селяни часто використовували рубель у якості музичних інструментів підручні побутові предмети. Один із таких – рубель, основною функцією якого було зовсім не музика. Також його використовували для прання одягу, така собі перша ручна «пральна машинка». Проте, потім йому знайшли ще одне застосування, адже рубель видавав досить гарний звук, коли по ньому «рубали» ложкою чи скалкою.

Author

Напишіть відгук

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*